Zde se Vám budeme snažit přiblížit opalování z té stránky, ze které ho možná neznáte. Najdete tady různé užitečné informace, rady a tipy.  Budeme rádi za jakýkoli dotaz, informaci, či tip.

Poprvé v soláriu

Je to vaše tělo, hýčkejte si ho.

Možná jste ještě v soláriu nebyli. Nebo byli, ale nikdo vás nepoučil, jak postupovat a vy nevíte, čemu se vyvarovat a na co si dát pozor. Přečtěte si, prosím, nejdříve provozní řád našeho solárního studia, jsou v něm základní pokyny pro bezpečné opalování. Chcete se přeci opalovat bezpečně...

 

Tabulka fototypů

Škodlivost UV záření (?)

Nic není dobré přehánět, tedy ani opalování není dobré s ohledem na naše zdraví hnát do extrémů. Na škodlivost UV záření jsme upozorňování ze všech stran. V době, kdy stále méně pobýváme venku, spoustu času trávíme v uzavřených budovách s minimálním přístupem slunečního záření, můžeme hovořit spíše o nedostatku světla (respektive UV záření). U mnoha lidí se to zejména v zimním období projevuje i zhoršením nálady, odborným názvem sezónně závislá deprese – SAD.

SAD a její příznaky

Hlavní příčinou sezónně závislých depresivních rozladění je chronický nedostatek světla.

Příznaky SAD:

  • zvýšená potřeba a poruchy spánku
  • ztráta energie
  • větší chuť na sladkosti
  • přibývání na váze
  • špatná nálada
  • snížená sexuální aktivita

Vitamín D

Vitamín D přispívá svou činností k optimalizaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Vápník a fosfor jsou látky, které jsou důležité pro stavbu kostí. Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření. Ultrafialové záření v soláriu je totožné s UV zářením, které nám poskytuje slunce. Proto můžeme zodpovědně říci, že rozumné opalování v soláriu je zdraví prospěšné. Předávkování vitamínu D touto cestou nehrozí.

Pozitivní účinky opalování v soláriu

  • syntéza životně důležitého vitamínu D3
  • posílení imunitního systému – prevence proti virózám
  • zlepšení krevního oběhu
  • tvorba serotoninu – prevence proti zimní depresi (SAD)
  • menší chuť na sladké (hlavně v zimním období)
  • pozitivní vliv na sexuální aktivitu a pravidelnost menstruace u žen
  • zlepšení pocitu osobní spokojenosti

Kdy je lépe návštěvu solária odložit

Používáte antibiotika? Pokud ano, odložte návštěvu solária. Používáte-li léky, poraďte se o vhodnosti opalování se svým lékařem. Totéž platí u kožních onemocněních, alergiích, očních poruchách a operacích oční čočky.

Proč nemáme biosolárium?

Tady už se nejedná o pojem zavádějící, ale spíše doslova klamavý. Existuje dovozce, který nabízí trubice zbarvené dozelena a nazývá je biotrubicemi. UVA a UVB záření není viditelné, z čehož je zřejmé, že toto zelené zbarvení trubic nemá vůbec žádný vliv na UVA a UVB záření a tudíž nemá ani žádný vliv na kvalitu opalování. Pokud někdo nazývá solárium (ať už s trubicemi zelenými nebo i čirými) biosoláriem s tím, že toto solárium nabízí zdravější způsob opalování, uvádí tím zákazníka v omyl! Nenechte se oklamat – existuje bioovoce, biozelenina, dokonce i biomaso, ale v solárním studiu předpona bio žádný opodstatněný význam nemá. Je to prostě lež a je jen na Vás, jak se necháte lživými informacemi ovlivnit.

Světlá místa

Pokud ležíte po celou dobu opalování nehybně, tak se části těla, které jsou v kontaktu s akrylovou deskou (zejména oblast lopatek a nad zadkem) neprokrvují a tudíž se neopálí. Proto je dobré se alespoň občas v průběhu opalování pohnout. Dále jsou na těle partie, které se v horizontálním soláriu (v solárním lůžku) opalují problematicky. Důvodem je to, že jsou hůře přístupné dopadajícím paprskům. Jedná se o část podpaží, vnitřní strany rukou a stehen. To napraví opalování ve vertikálním soláriu (opalujete se vstoje).

Kůže

Plocha kůže u dospělého člověka dosahuje 1,6 až 1,8 m², a to z ní dělá největší orgán lidského těla. Hmotnost kůže představuje 7 % celkové tělesné hmotnosti. Síla (tloušťka) lidské kůže se mění od 0,4 do 4 mm (záda). Nejtenčí kůže člověka je na očních víčkách, penisu a také na vlasové části hlavy.